Çocuklarda Algoritmik Düşünme ve Kodlama Becerisi

Umuttur Çocuk Hareketi

Çocuklarda Algoritmik Düşünme ve Kodlama Becerisi

Kasım 2, 2020 Kodlama 0

Herkese Merhaba,

Umuttur Çocuk ailesi olarak çocuklarımıza algoritmik düşünme ve kodlama becerisi kazandırmak için yazı dizileri ile ebeveynlerimizi bilgilendirip video eğitim seti ile de çocuklarımıza eğlenerek öğrenebilecekleri şekilde uzaktan eğitim vermeyi planlıyoruz. Giriş yazımızla birlikte maratona başlıyoruz. Haftalık olarak bilgilendirme yazılarımızı paylaşırken aynı zamanda video eğitim setimizide hazırlamaya devam edeceğiz. O zaman yazımıza geçelim. Keyifli okumalar 🙂

Kodlama ile erken yaşta tanışan çocuklar diğer yaşıtlarına göre problem çözme ve analitik düşünme becerileri daha fazla gelişir. Merak duygusu gelişir ve bu merak onu yeni şeyler öğrenmeye teşvik eder. Peki bu faydalar nelerdir gelin hep birlikte bir göz atalım.

  1. Analitik düşünme becerileri kazandırır.
  2. Olay veya durumlar arasındaki ilişkileri görebilmesini sağlar.
  3. Yaratıcı düşünmesine yardımcı olur.
  4. Problem çözme yeteneğini artırır.
  5. Sistematik düşünmesini sağlar.
  6. Makinaların çalışma mantığını kavramasına yardımcı olur.

Çocukların kod yazmayı öğrenmesi, yalnızca yaptıkları meslekte değil, yaşamlarının tümünde fark yaratmalarını sağlar.

1)Analitik Düşünme Becerisi

Analitik düşünme becerisi gelişmiş kişiler sorgulayıcıdır ve araştırmaya yatkındır. Toplumsal olarak doğruluğu kabul görmüş (belki de yanlış olan) bilgileri dahi sorgulamaktan çekinmezler. Bu sayede doğrunun yer, zaman, duruma göre değişkenlik gösterebileceğini görürler ve içinde bulundukları şartlara göre en doğru kararları verirler.

Analitik düşünme becerisi: Bireyin aklını doğru kullanabilme ve buna bağlı olarak okul, iş, sosyal yaşamında başarılı olabilmesini sağlayan önemli bir beceridir.

2)Algoritmik Düşünme Becerisi

Algoritma, bir problemin çözümünde izlenecek yol anlamına gelir ve problemin çözümünün adımlar halinde yazılmasıyla oluşturulur. Algoritmik düşünme ise algoritmaları inşa etmek ve anlamakla bağlantılı bir beceriler bütünüdür.

  • Açık uçlu problemlerle başa çıkma,
  • Karmaşıklıkla başa çıkma konusunda güven kazanma,
  •  Zor problemler üzerinde çalışırken kolayca pes etmeme,
  • Ortak bir hedef ya da çözüme ulaşmak için başkalarıyla iletişim kurma ve çalışma becerilerini kazandırmaktadır.

3)Yaratıcı düşünme

Yaratıcılık ve yaratıcı düşünme doğuştan getirilen, olumlu çevre şartları altında geliştirilen, olumsuz çevre şartları altında durağanlaşan ya da körelen bir beceri olarak kabul edilmektedir. Algoritmik düşünme ve kodlama eğitimleri yaratıcı düşünme becerisini tetikliyor ve küçük yaşlarda gelişmeye başlıyor.

Kaynakça : Dergipark

Diğer yazılarımızda görüşmek üzere 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.